Rodzicu - to warto wiedzieć o zabawkach

ystarczy uformować drewniane elementy, a następnie je z sobą połączyć. Wiele osób spoglądając na takie zabawki z rozrzewnieniem wspomina czasy własnego dzieciństwa, ponieważ kilkadziesiąt lat temu drewniane zabawki były właściwie

Rodzicu - to warto wiedzieć o zabawkach Kupowanie zabawek dla dziecka to nie taka łatwa sprawa. Co wybrac?

Tradycyjne kształty

Popularne obecnie zabawki z drewna dla dzieci najczęściej są stworzone w dość prosty sposób. Wystarczy uformować drewniane elementy, a następnie je z sobą połączyć. Wiele osób spoglądając na takie zabawki z rozrzewnieniem wspomina czasy własnego dzieciństwa, ponieważ kilkadziesiąt lat temu były właściwie jedynymi dostępnymi dla dzieci. Oczywiście, w dzisiejszych czasach tego typu konstrukcje są o wiele bardziej kolorowe i skonstruowane w bardziej atrakcyjny dla przyzwyczajonego do różnokolorowych zabawek dziecka. Jednak tradycyjne kształty i dość proste formy drewnianych zabawek zostały zachowane.


Naturalne materiały w zabawkarstwie

Coraz więcej rodziców przekonuje się do zastąpienia plastikowych zabawek dla dzieci drewnianym wyposażeniem. Chociaż niejednokrotnie są one o wiele droższe i cięższe, to jednak zabawki z drewna dla dzieci stają się coraz bardziej popularne. Można by zadać pytanie ? dlaczego drewno? Ten naturalny materiał od wieków jest wykorzystywany do produkcji zabawek. W czasach, gdy nie istniały jeszcze tworzywa sztuczne dzieci bawiły się różnymi elementami drewnianymi niejako z braku wyboru alternatywy dla tego materiału. Obecnie wielu rodziców wybiera naturalne materiały ze względu na ekologię, jak również i na wyrabianie odpowiednich, proekologicznych postaw wśród dzieci już od dzieciństwa.


Historia konia na biegunach

Koń na biegunach, koń bujany ? zabawka dziecięca, wykonana zwykle w kształcie konia przymocowanego do dwóch wygiętych w łuk profili, zwanych biegunami.

Poprzednikami koni na biegunach były kołyski na biegunach a także konie-zabawki na kołach. Powstał najprawdopodobniej jako "rocking horse" na terenie Ameryki Północnej. Jego poprzednikiem był koń zaopatrzony w kółka ? zabawka którą można było ciągnąć i dosiadać. W obecnej formie, pojawił się dopiero w XVII wieku1. Niektóre źródła podają wcześniejsze przykłady takich konstrukcji, znane były już w antycznej Grecji, jak można to przeczytac np. u Horacego. Nie ma jednak pewności co do ich użytkowania jako zabawek.

Od początku XIX wieku konie na biegunach były już powszechnie kojarzone z dziecięcą zabawką. Do Europy środkowej trafiły poprzez Anglię. Do końca XIX wieku wykonywali je rzemieślnicy, ich ornamentyka i wykończenie kojarzyły się z końmi przeznaczonymi dla rycerzy. Pod koniec XIX wieku podjęto produkcję seryjną zabawek tego typu.

Współcześnie nadal wytwarza się konie na biegunach tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami. W Polsce głównym ośrodkiem rzemiosła zabawek drewnianych jest Żywiecczyzna. Nowoczesnym wariantem konia na biegunach jest bujak sprężynowy.

Konie na biegunach występują w zbiorach muzealnych ? muzeach zabawek czy też muzeach etnograficznych. Obecne są także w kulturze, przykładowo w Polsce przebojem okazała się piosenka "Konik na biegunach" ze słowami Franciszka Serwatki i muzyką Jacka Dybka w wykonaniu Urszuli.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84_na_biegunach