Obrabiarki CNC

ki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez pr

Obrabiarki CNC Szukasz nowej frezarki CNC dla swojej firmy? Zajrzyj tutaj =>

Wikipedia o obrabiarkach

Czym z definicji jest frezarka? Wikipedia nam odpowiada:

Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.

Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.

Najczęściej stosowane frezarki:

pionowe
poziome
uniwersalne
do drewna
do kół zębatych
do gwintów


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka


Sterowanie numeryczne obrabiarek

Większość z obecnie używanych maszyn CNC, sterowana jest za pomocą komputera. Co to oznacza? Głównie to, że model jest zapisany w formie cyfrowej i maszyna może go wykonywać wielokrotnie z ogromną precyzją - zapewniając tym samym dużą powtarzalność produkcji.

Domyślną zaletą tego rozwiązania, jest też oczywiście fakt, że model w razie potrzeby można zawsze jeszcze zmienić a cała ciężka robota i tak spadnie na maszynę. Frezarka nie ma nic przeciwko paru poprawkom, nawet jeśli skończyła 90% poprzedniego wzoru.

Podsumowując, jest to cały czas rozwijany element produkcji wszelkiej maści przedmiotów - od metalowych elementów po takie z tworzywa sztucznego. Całość zaś wchodzi w skład coraz to bardziej zmechanizowanych linii produkcyjnych.


Model dla obrabiarki CNC

Mogłoby się zdawać, że komputery w dzisiejszych czasach są na tyle mądre, że po prostu "wrzucamy" model do maszyny CNC i za jakiś czas jest on gotowy, wyfrezowany w pożądanym materiale. Otóż nie do końca.

Projekt który ma wykonać frezarka, musi być w odpowiednim formacie. Komputer jest jednak głupim urządzeniem i jak nie będzie umiał "przeczytać" modelu to go nie zrealizuje. Format który podrzucamy frezarce jest zapisany w taki sposób że frezarka wie jak ma posuwać się jej głowica by go wykonać.

Ponadto, musimy ustawić odpowiedni program frezowania - to my wiemy jaki materiał będzie frezowany, obrabiarka dopiero od nas się tego dowie i dzięki temu nie będzie zdzierać zbyt dużych warstw ze zbyt twardego materiału.

Jest z tym trochę zachodu to fakt, ale i tak robota idzie szybciej, niż na obrabiarkach ręcznych...