Krótko o dentystach i leczeniu zębów

Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera. Równik zęba (equator dentis) je

Krótko o dentystach i leczeniu zębów

Cytat z Wikipedii o koronie zębowej

Korona stanowi tę część zęba, która najbardziej odróżnia zęby jednej grupy od innych, gdyż ma bardzo zróżnicowaną powierzchnię w poszczególnych grupach.

Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera.

Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba. Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba. Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając do kieszonki dziąsłowej i nie drażniąc brodawki zęba.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Dlaczego warto chodzić na wizyty okresowe do dentysty

Regularne wizyty u dentysty pomogą uniknąć kosztownego leczenia oraz zapobiegną problemem z naszymi zębami. Podczas wizyty u dentysty powinniśmy mówić o wszystkich ewentualnych dolegliwościach związanych z zębami. Sam dentysta sprawdzi stan naszych zębów, dziąseł, zgryzu itp. W razie wykrycia nieprawidłowości od razu zaproponuje odpowiednie leczenie.

Wizyta okresowa powinna odbyć się przynajmniej raz na pół roku, maksymalnie raz na rok. W takim czasie ubytki nie będą na tyle duże aby spowodować poważny problem, więc w razie potrzeby leczenie będzie szybkie i tanie.


O uzębieniu w Wiki

Uzębienie (łac. dentitio) - zespół wszystkich zębów występujących w jamie ustnej jednego osobnika. Cechy uzębienia są charakterystycznymi cechami taksonów, szczególnie istotnymi w paleozoologii przy badaniach materiału kopalnego.

Na uzębienie danego osobnika składa się łuk zębowy górny (arcus dentalis superior) i łuk zębowy dolny (arcus dentalis inferior).

U niektórych gatunków zęby są elementem dymorfizmu płciowegopotrzebny przypis. Układ zębów danego gatunku określa wzór zębowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uzębienie