Ekologicznie - o oszczędzaniu wody

ymanie. Ceny za energię rosną z każdym rokiem, niezależnie od tego czym się ogrzewamy. Drożeje prąd, gaz, węgiel oraz drewno. I trzeba się liczyć z tym, że będzie to proces postępujący. Warto więc zastanowić się nad tym co może

Ekologicznie - o oszczędzaniu wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Jak oszczędzać?

Każdy kto ma swój własny dom doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile kosztuje jego utrzymanie. Ceny za energię rosną z każdym rokiem, niezależnie od tego czym się ogrzewamy. Drożeje prąd, gaz, węgiel oraz drewno.

I trzeba się liczyć z tym, że będzie to proces postępujący. Warto więc zastanowić się nad tym co możemy zrobić, żeby nasz dom nie potrzebował aż takiej ilości energii.

Oczywiście, jeżeli budujesz nowy budynek to warto zastosować rozwiązania energooszczędne - dobre okna, ocieplenie, czy odzyskiwanie ciepła za pomocą rekuperatora.

Jednak nasz stary dom też można zmodernizować, stosując dokładnie takie same metody - rekuperację, ocieplenie ścian, nowe okna o odpowiednich parametrach.


Co Kowalski sądzi o oszczędzaniu energii?

Ile jest w Polsce domów, które można zaklasyfikować jako niskoenergetyczne? póki co niewiele. A jakie jest zdanie Polaków na temat oszczędzania energii?

(Źródło: Wikipedia)

47% osób ankietowanych uznaje aspekt finansowy jako największą korzyść z energooszczędnych rozwiązań.
22% osób odpowiada się za ochronną środowiska.
16% uznaje poprawę jakości i komfortu życia jako największą korzyść z zastosowania takich rozwiązań.
12% uznaje pozytywny wpływ na zdrowie jako najważniejszy aspekt energooszczędnych rozwiązań.

Jak widać, najbardziej do wyobraźni naszych rodaków trafia argument finansowy. Świadomość ekologiczna jest u nas ciągle dość niska, nie doceniamy również kwestii własnego zdrowia. Jest to dość przykre, zwłaszcza że koszty budowy domu energooszczędnego (mimo datacji) są ciągle dużo wyższe w porównaniu do tradycyjnej metody budowy.


Jak mieć piękny trawnik?

Zanim przejdziemy do właściwego rozplanowania ogrodu, warto się zastanowić nad podstawą - czyli trawnikiem.

Nie zwracając uwagi na sprawy dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), przede wszystkim należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wbrew pozorom nie jest łatwo podjąć decyzję. Prawdopodobnie najwięcej jest zależne od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wykiełkują z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. kolejną bardzo ważną kwestią jest koszt - trawa z rolki jest dość dużym wydatkiem, ponieważ jest powiązana nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one specyficzne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować glebę, używając specjalnych nawozów. Jest to bardzo pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.