
Stomatologia, jako dział medycyny, dzieli się na kilka różnych specjalności, które zajmują się konkretnymi zadaniami. Jedną ze specjalizacji, pochodzącą ze stomatologii oraz chirurgii, jest chirurgia stomatologiczna. Określenie chirurgia stomatologiczna oznacza dział medycyny, który zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Zakres wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii stomatologicznej jest bardzo szeroki, dlatego poszczególni lekarze zajmują się wykonywaniem wybranych zabiegów. Zabiegi chirurgii stomatologicznej są wykonywane przez takich lekarzy, jak chirurg stomatolog, chirurg szczękowo-twarzowy oraz laryngolog. Przykładowymi zabiegami, oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, są usuwanie zęba, ewakuacja ropnia, chirurgiczne wydłużenie koron oraz część chirurgiczna wykonania implantu. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że w Polsce jest to jedna z dwóch specjalizacji, która jest wzajemnie uznawana przez kraje Unii Europejskiej.
Niektóre gabinety stomatologiczne oferują usługę Digital Smile Design, która po przetłumaczeniu dosłownie oznacza Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Digital Smile Design, w skrócie DSD, polega na projektowaniu uśmiechu na podstawie fotografii portretowej. Taka koncepcja projektowania uśmiechu na podstawie fotografii pozwala na precyzyjne zaplanowanie leczenia oraz uzyskanie określonych rezultatów. Jest to z pewnością bardzo przydatne narzędzie we współczesnej stomatologii. Do przeprowadzenia DSD potrzebne jest przeprowadzanie obszernego wywiadu z pacjentem, poznanie jego potrzeb oraz wyobrażeń o uśmiechu. Jedną z wielu zalet Cyfrowego Projektowania Uśmiechu jest to, że pacjent bierze czynny udział w tym procesie. Pacjent posiada możliwość zobaczenia rezultatów leczenia estetycznego, jeszcze przed jego rozpoczęciem, co pogłębia zaufanie pacjenta i pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie leczenia. Skorzystanie z opcji Digital Smile Design niesie ze sobą wiele korzyści, warto więc być świadomym istnienia takiej opcji.
Profesjonalny gabinet dentystyczny to miejsce chętnie odwiedzane przez małych jak i dużych pacjentów. Wysokiej jakości sprzęt i innowacyjne metody pozwalają skutecznie obniżyć poziom stresu i znacząco ograniczyć ból związany z leczeniem. Doświadczony stomatolog na pierwszym spotkaniu przeprowadza z nowym pacjentem szczegółowy wywiad na temat zmian w jamie ustnej i alergii. Ważne jest również zrobienie zdjęcie panoramicznego, które bardzo szybko pozwoli ocenić stan zębów i ich korzeni. Stomatolog zazwyczaj zaleca także wykonanie higienizacji, aby usunąć kamień nazębny. Duża ilość kamienia i osadu powoduje parodontozę i różne choroby zębów. Po zabiegu należy przez kilka dni stosować odpowiednią dietę, aby na zębach nie pojawiły się nieestetyczne przebarwienia. W tym czasie należy zrezygnować z picia czerwonego wina, czarnej kawy i herbaty. Dentysta zaplanuje leczenie i objaśni je szczegółowo swojemu pacjentowi. Cena jednej wizyty mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Próchnica zębów jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie. Można wyróżnić kilka rodzajów próchnicy, ze względu na przebieg oraz miejsce występowania. Jednym z jej rodzajów jest tak zwana próchnica kwitnąca, która jest szybko postępującą próchnicą obejmującą w krótkim czasie wiele zębów. Innym rodzajem jest próchnica wczesna, która atakuje zęby mleczne w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Odmianą próchnicy wczesnej jest próchnica butelkowa, której przyczyną jest przedłużone karmienie butelką. Jeszcze innym rodzajem próchnicy, który można wyróżnić, jest próchnica ostra, którą charakteryzuje to, że atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba i występuje najczęściej u osób młodych. Próchnica przewlekła z kolei występuje u osób dorosłych i starszych, a jej postępowanie jest wolniejsze niż w przypadku próchnicy ostrej. Można wyróżnić jeszcze próchnicę wtórną oraz nietypową, która powstaje w zębach martwych. Niezależnie jednak od rodzaju próchnicy, z jakim się zmagamy, konieczna jest wizyta u stomatologa.
Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.